Rok 2010 był bardzo ciekawy dla kibiców Wisły. Dziś jego pierwsze podsumowanie w postaci alfabetu Dumy Powiśla. Zachęcamy do czytania. Warto przypomnieć sobie wiele wydarzeń, które mogły umknąć przez te 12 miesięcy,
A- Andrzej Śliwa; były już prezes Wisły, który z 4 ligowej drużyna, która rywalizowała z POM-em Piotrowice, Orionem Niedrzwica czy Spartą Rejowiec uczynił z Dumy Powiśla
ekipę, która przy wsparciu sponsorów skutecznie może walczyć o awans do II ligi.
B- jak budowa nowego stadionu. Budowa nowego obiektu MOSIR-u w Puławach rozpoczęła się w lipcu 2009 roku i okazała się jedną z najdłużej trwających inwestycji w Puławach. Mimo, że mamy już grudzień 2010 piłkarze Wisły mimo zapewnień władz miasta nadal nie mogą grać ani trenować na budowanym obiekcie. Pierwotnie jak zakładały plany Duma Powiśla na swoje wrócić miała jesienią 2010 roku
C- jak Chełmianka Chełm, zespół który jako jeden z nielicznych w tej rundzie pokonał Wisłę. Wydawało się, że do Chełma Duma Powiśla jedzie po kolejną wygraną wszak podopieczni trenera Mariusza Sawy udali się na Szwoleżerów po wygraniu na trudnym terenie w Tomaszowie Lubelskim. Jednak efekt wyprawy do miasta nad Uherką to 4 stracone i 2 strzelone bramki i strata punktów, która zdenerwowała wszystkich fanów Wisły, którzy udali się za swoją drużyną.
D- jak Dom. Jak wspomnieliśmy już wcześniej wiślacy drugi sezon wszystkie spotkania z powodu budowy nowego stadionu grają poza Puławami. Na wiosnę podopieczni Jacka Fiedenia mecze u siebie grali w Zwoleniu, na jesieni wiślacy większość spotkań rozgrywali w roli gości. Jako gospodarze podopieczni Mariusza Sawy wystąpili dwa razy w Poniatowej, gdzie podejmowali ekipy Olendra Sól i Stali Poniatowej. Jednak wszystkim marzy się w końcu powrót Wisły do domu do Puław.
E- jak emocje. Ich zarówno wiosną jak i jesienią w wykonaniu Wisły nie zabrakło. Wystarczy wspomnieć spotkania wiosenne starcia z rezerwami Górnika Łęczna, Stalą Kraśnik czy ekipą Wisłoki Dębica, gdzie Wisła u wielu kibiców o słabszych sercach nie spowodowała zawału. Nie inaczej było i jesienią w Mielcu, w Łęcznej czy Świdniku, gdzie podopieczni Mariusza Sawy zafundowali swoim fanon wiele emocji. Co najważniejsze były to pozytywne emocje, bowiem zawsze 3 punkty jechały do Puław.
F- jak fanatycy. Fanatycy niestety niezbyt często najbardziej fanatyczni fani pojawiali się na meczach Wisły. Oficjalnie obecni byli na dwóch spotkaniach z Olendrem Sól i Stalą Poniatowa, w których wiślacy byli gospodarzami. Jednak w pozostałych 13 spotkaniach głośnego dopingu i wsparcia kibiców naszym zawodnikom brakowało. Może runda wiosenna 2011 będzie pod tym względem lepsza. Miejmy nadzieję.
G- jak Grobel Janusz. Prezydent Puław, który liczy, że do Puław podczas EURO 2012 przyjedzie trenować jedna z reprezentacji uczestniczących w polsko-ukraińskich mistrzostwach. Pan Prezydent w swoich planach nie uwzględnia chyba jednak Wisły, bowiem Urząd Miasta nie podjął decyzji w sprawie pomocy Dumie Powiśla po zmniejszeniu pomocy finansowej klubowi przez Zakłady Azotowe Puławy SA.
H- jak Hitchcock, wybitny reżyser mógł by wzorować swoje filmy podczas niektórych jesiennych meczy Dumy Powiśla w Poniatowej ze Stalą w Białej Podlaskiej z Podlasiem czy w pucharowym starciu w Kraśniku ze Stalą. Wszystkie mecze zakończyły się wynikiem korzystnym dla Dumy Powiśla, ale emocji niczym z filmów Hitchcocka nie brakowało.
I jak Informacja dla kibiców. Dwa razy podczas rundy jesiennej kluby III ligi wydały oficjalne informacje dla kibiców gości dotyczące przyjęcia zorganizowanej grupy kibiców gości, dwa razy jednak informacje okazywały się nie potrzebne bowiem na stadionie pojawiali się tylko nie zorganizowani kibice Dumy Powiśla.
J- jak Jacek Fiedeń, szkoleniowiec, który swoją misję w Wiśle zakończył w czerwcu 2010 roku. Utrzymał on Dumę Powiśla w III lidze i tylko to można uznać za sukces szkoleniowca w Łęcznej. Styl jego pracy nie podobał się zarówno Zarządowi klubu jak i kibicom tak więc Pana Jacka pożegnano w Puławach bez większego żalu.
K- jak koniec. Słowo koniec przewijało się wśród kibiców Wisły od września 2010 roku, kiedy to ZA Puławy zapowiedziały najpierw wycofanie się ze sponsoringu Wisły a potem zdecydowały się sponsorować Dumę Powiśla mniejszą kwotą pieniędzy. Na szczęście udało się na jakiś czas zapowiedz końcowi klubu miejmy nadzieję, że koniec będzie nam się kojarzył jedynie z końcem ligi i awansem do II ligi Dumy Powiśla.
L jak Lublin, miasto, które jest stolicą naszego województwa i z którego wywodzi się kilku piłkarzy Wisły.
M jak Mariusz Sawa, trener bez dorobku, który przyszedł do Wisły z rezerw Motoru Lublin i z ekipy, która w poprzednim sezonie broniła się przed spadkiem stworzył zespół, który po rundzie jesiennej zajmuje drugie miejsce w tabeli i ma tylko 2 punkty straty do lidera Izolatora Boguchwała.
N- jak Nowosadzki Grzegorz, nowy prezes Wisły, człowiek przed którym stoi jedno z najcięższych zadań w życiu. Doprowadzić finanse i budżet Wisły do stanu pozwalającego na walkę o II ligę. Miejmy nadzieję, że nowemu Prezesowi uda się to trudne i karkołomne zadanie.
O- Oczyszczenie. Słaba postawa Wisły w sezonie 2009/2010 i tylko 10 miejsce Dumy Powiśla poskutkowało wielkim oczyszczeniem. Z Wisły odszedł trener Jacek Fiedeń a w raz z nim kilku piłkarzy, którzy zawiedli. Po sezonie Puławy opuścili Nazar Litun, Damian Pietroń, Mateusz Chmielnicki, Rafał Rak, Andrij Procyk i Wojciech Kępka co oznaczało niezłe oczyszczenie w szatni Wisły.
P- jak Patryk Krupa. Zawodnik, który do Wisły przychodził jako wielka nadzieja. Po rozegraniu 6 spotkań w barwach Dumy Powiśla słuch o tym utalentowanym 18- latku zaginął.
R- Rak Rafał, podobnie jak Krupa do Wisły przychodził jako utalentowany zawodnik. W trakcie rundy nie przebił się jednak do III ligowego składu grając głównie w zespole juniorów Dumy Powiśla. W seniorskiej ekipie zaliczył epizod w spotkaniu z Siarką Tarnobrzeg. Od nowego sezonu reprezentuje barwy Opolanina Opole Lubelskie.
S- jak sekcje. Mało kto o tym pamięta, że Wisła posiada jeszcze oprócz piłki nożnej sekcje 3 sekcje pływania, podnoszenia ciężarów i lekkoatletyki. Najlepiej zaprezentował się przedstawiciel tej pierwszej sekcji Konrad Czerniak, który na Mistrzostwach Europy w Budapeszcie zdobył brązowy medal. Marne to jednak pocieszenie, bowiem Konrad od kilku lat trenuje w Hiszpanii pod okiem Bartosza Kiziorowskiego w Puławy odwiedza jedynie na święta.
T- jak trenerzy. W 2010 roku na ławce trenerskiej Wisły zasiadało dwóch szkoleniowców, Jacek Fiedeń, który pracował z Wisłą przez cały poprzedni sezon i zdobył z Dumą Powiśla 38 punktów i Mariusz Sawa, który tylko w samej rundzie jesiennej zdobył 31 oczek.
U- jak Unia Nowa Sarzyna, ekipa, która mimo, że prowadziła z Wisłą 4:0 do ostatniego gwizdka sędziego Arkadiusza Łaszkiewicza drżała o końcowy wynik. Podopieczni Mariusza Sawy mimo, że przegrywali bardzo wyraźnie nie poddali się i z Nowej Sarzyny mogli wywieść jeden punkt. Niestety nie udało się.
W- jak Wójtowicz Maciej. Mikry i nie pozorny wychowanek Lublinianki Lublin stał się w połowie rundy jesiennej motorem napędowym akcji Wisły. Od niego trener Sawa rozpoczynał ustalanie wyjściowej jedenastki. Maciek odwdzięczył się dobrą grą i dwoma ważnymi golami z Oldnerem Sól i Stalą Poniatowa.
Z jak Zakłady Azotowe Puławy. Od września Zakłady Azotowe są na ustach wszystkich kibiców Wisły. Związane to jest z decyzją o drastycznym odjęciu środków na funkcjonowanie klubu w nowym roku. Miejmy nadzieję, że już niedługo kolejny raz ZA zagoszczą na łamach naszego serwisu w związku z korzystnymi dla Wisły decyzjami dotyczącymi sponsoringu.
Ż jak żenada. Jest kasa na stadion, będzie na halę. Przyjedzie być może ekipa ne Euro i włodarze miasta dostaną madale UEFA a Wisła - to tylko kłopot. Niech dają bogate Azotybo miasto jest od budownni kolejnych pomników wieloletniej ponadustrojowej władzy.
W lierce S należy dodać Seredyn - walczący jak lew o puławską Wisłę
Każdy może komentować, ale nie każdy musi. Serwis wislapulawy.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy nie zwiazanych z tematem, zawierajacych wulgaryzmy, reklamy i obrażajacych osoby trzecie. Zapoznaj się z zasadami serwisu.