LOGIN HASŁO zapamiętaj mnie
ODZYSKAJ HASŁO ZASADY SERWISU I COOKIE | REJESTRACJA
Pomagaj w utrzymaniu serwisu !
Reklamuj sie na tym portalu
Portal ma 24,048,789 unikalnych wizyt

Instagram
PORTAL KIBICÓW DUMY POWIŚLA | W SIECI OD 2005 ROKU
SZUKAJ NA STRONIE
WYBIERZ KOLOR STRONY:
PORTAL KIBICÓW DUMY POWIŚLA | W SIECI OD 2005 ROKU
Hosting zapewnia
Hosting
DYSKUSJE NA FORUM:   Plebiscyt 11 15-l...    Gadżety    Wisła Puławy II l...    ROGER POLAKIEM???    Najfajniejsza naz...  
Klub - Historia klubu

Więcej starych zdjęć KS Wisła Puławy dostępnych jest w galerii

W tym dziale będziemy chcieli chociaż troszkę przybliżyć historię naszego klubu. Liczy ona już 93 lata. Poniżej przedstawiamy zarys historyczny powstania Wisły.

Założycielami klubu sportowego "Wisła" w kwietniu 1923 roku byli uczniowie gimnazjum im A.J Czartoryskiego na czele z Jerzym Gąsiorowskim. II wojna światowa przerwała działalność klubu i dopiero w 1945 roku puławski klub odżył na nowo. Pierwszym powojennym prezesem Wisły został Michał Krawczyk. W latach 50-56 w Wiśle działało 8 sekcji. Były to takie sekcje jak: piłka nożna, lekkoatletyka, siatkówka męska i żeńska, koszykówka, sekcja bokserska, kolarstwa szosowego i tenisa stołowego, szachy, brydż sportowy. Jednak taka ilość sekcji niosła ze sobą spore koszty w finansowaniu klubu, z którymi nie mógł poradzić sobie obecny prezes i w 1962 roku na nowego prezesa wybrano Henryka Repczuka, a w 1964 Bogdana Lipiaka. Jednak trzeba było zacisnąć pasa, aby przetrwać ten najgorszy czas, czyli brak pieniędzy na normalne funkcjonowanie klubu. 1 sierpnia 1966 roku, o czym wie mało młodych kibiców, staliśmy się klubem zakładowym i nasza nazwa brzmiała ZKS WISŁA PUŁAWY. Wybrany został nowy prezes Jan Zdebik. I tak prawie do lat 90 Wisła była klubem zakładowym. W latach 60 dobiegała końca budowa obecnego stadionu, a także utworzono nowe sekcje piłki ręcznej i judo. 9 listopada 1970 po raz pierwszy w zarządzie Wisły zasiadł obecny prezes Andrzej Burek, który został prezesem klubu, a potem został vice prezesem. W tych latach zlikwidowano sekcje: tenisa stołowego, szachów brydża. W tym okresie jedynym sponsorem klubu były Zakłady Azotowe Puławy. Później jeszcze kilkakrotnie zmieniali się prezesi i zarząd. Nie jest to jednak czas ani miejsce by tak obszernie się nad tym rozwodzić. W 1996 roku Zakłady Azotowe przekazały wszystkie obiekty miastu i nowo powstałemu MOSIR-owi.

Aktualnie Wisła liczy 4 sekcje: piłka nożna, pływanie, podnoszenie ciężarów i lekkoatletyka. Do 2004 roku była jeszcze sekcja piłki ręcznej, ale ta się wydzieliła pod nazwą - Wisła Azoty i stworzyła odrębny klub.

SEKCJA PIŁKI NOŻNEJ

Klub Sportowy "Wisła" od początku swojego powstania (1923) kojarzony był z sekcją piłki nożnej. W Okręgowym Związku Piłki Nożnej Wisła oficjalnie została zarejestrowana w 1930 roku, ale dopiero w sezonie 1967/68 zespół biało-niebieskich awansował do klasy miedzy wojewódzkiej.

Trenerem wtedy był Waldemar Bielak. W drużynie występowali wtedy: Edward Kruk, Kazimierz Starek, Wiesław Kowalik, Paweł Jermakowicz, Wiktor Jewsiejczyk, Ryszard Krawczak, Zdzisław Baliński, Roman Wójcicki, Waldemar Stefański, Józef Konam i Roman Grudzińśki.

Następnym dobrym sezonem dla puławskiej drużyny był sezon 1981/1982, kiedy zawodnicy Wisły awansowali do III ligi. Wisła dokonała tego pod wodzą Janusza Wierzchowskiego, a zawodnikami którzy grali byli: Antoni Piasecki, Artur Tomasik, Jerzy Łukaszewicz, Jan Rejch, Radosław Gąsiorowski, Kazimierz Bojek, Robert Gorgol, Janusz Rybak, Sławomir Moniuszko, Jerzy Krawczyk, Krzysztof Lubawy, Lech Krawczak, Zbigniew Capała, Waldemar Wojeciechowski, Mirosław Banaszek.

Wisła w III lidze występowała nie przerwanie od sezonu 1982/83 do 1992 roku. Jej największym sukcesem było zajęcie 3 razy V miejsca w III lidze. Sezon po awansie nie był zbyt udany dla ekipy Dumy Powiśla, nie był udany. Trenowani aż przez trzech trenerów Jacka Magnuszewskiego, Janusza Kleszczyńskiego a w końcu sezonu wiślacy z dorobkiem 19 punktów wyprzedzili tylko rezerwy Hetmana Zamość i spadli do klasy okręgowej. Kolejne dwa sezony to walka na IV ligowy front. W pierwszym sezonie puławianie uznać musieli wyższość Stali Poniatowa i na promocje kibice w Pułach czekać musieli aż 2006/2007, kiedy to trenerem kolejny raz został Jerzy Krawczyk. Wiślacy okręgówkę wygrali z 10 punktową przewagą nad drugim w tabeli Opolaninem Opole Lubelskie. Tam wiślacy grali do sezonu 2008/2009, kiedy to wraz z Podlasiem Biała Podlaska i pod przewodnictwem trenera Jacka Magnuszewskiego udało się wiślakom awansować do III ligi. W tym samym sezonie ekipa Dumy Powiśla zdobyła także Puchar Polski na szczeblu województwa lubelskiego, w finale w Krasnymstawie pokonali Start 3:0 i w nagrodę awansowali do rozgrywek centralnego Pucharu Polski. Tam pokonali prowadzeni już przez Jacka Fiedenia gracze Dumy Powiśla pokonali II-ligowe Wigry Suwałki a w kolejnej rundzie dopiero po dogrywce odpali z Bytovią Bytów. Mimo utrzymania Wisły w III lidze, Zarząd Klubu nie był zadowolony ze stylu jaki prezentowała drużyna i w przerwie letniej zmieniono trenera, Jacka Fiedenia zastąpił Mariusz Sawa. Przebudował on drużynę i mimo wielu problemów finansowo- organizacyjnych i grą poza Puławami wiślacy zanotowali historyczny awans do II ligi. W rozgrywkach II ligi ekipa Wisły występuje od sezonu 2011/2012. Jej największym sukcesem było zajęcie 5 miejsca w II lidze w sezonie 2012/2013. Po 19 seriach gier sezonu 2015/2016, podopieczni ukraińskiego trenera Bohdana Bławackiego zajmują 2 miejsce w tabeli mając w dorobku 39 punktów i liczą się w walce o awans na zaplecze Ekstraklasy.

Tekst powstał na podstawie wydawnictwa: "80 lat KS WISŁA Puławy" pod redakcją Andrzeja Burka.