W tegorocznej edycji Pucharu Polski doszło do dwóch ważnych zmian. Pierwszą z nich jest konieczność przebywania przez całe spotkanie jednego zawodnika młodzieżowego, co do tej pory nie było wymagane.
Wedle uchwały, zawodnikiem o statusie młodzieżowca jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie lub szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego kończy 21 rok życia oraz zawodnik młodszy.
Zawodnik szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN oznacza zawodnika, który r11; bez względu na swoją narodowość lub wiek r11; był zarejestrowany w klubie lub klubach zrzeszonych w PZPN, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy.
W przypadku kontuzji zawodnika młodzieżowego i braku możliwości zastąpienia go innym młodzieżowcem, drużyna kontynuuje grę w zmniejszonym składzie. W przypadku wykluczenia (czerwonej kartki) dla młodzieżowca zespół występuje w zmniejszonym składzie bez konieczności uzupełniania do wymaganego limitu młodzieżowców (nie ma obowiązku zastępowania zawodnika seniora innym młodzieżowcem).
Każda wymiana zawodnika na nie-młodzieżowca i gra w pełnym 11-osobowym składzie bez wymaganej liczby młodzieżowców, potraktowana zostanie jako wystawienie do gry nieuprawnionego zawodnika. Zawody te zostaną zweryfikowane jako walkower na niekorzyść tej drużyny.
Zawodnicy-młodzieżowcy winni występować na boisku z opaską na ramieniu umożliwiającą ich identyfikację. Opaski zostaną wykonane i dostarczone klubom przez PZPN.
Druga zmiana to w przypadku dogrywki możliwość dokonania czwartej zmiany.
Źródło. PZPN |